LAJME
 • 17.04.2014, 08:51
  Nënkryetari i LDK-së

  Rugova: Deputetët ta votojnë Gjykatën Speciale

  Nënkryetari i partisë më të madhe opozitare, LDK-së, Haki Rugova, u ka bërë thirrje deputetëve të Kuvendit të Kosovës t’i japin mbështetje themelimit të Gjykatës Speciale për krimet e pretenduara nga UÇK-së. Ai ka thënë se nuk ka kurrfarë tendence që me këtë gjykatë të dëmtohet imazhi i Kosovës. “Mendoj se deputetët duhet t’i japin mbështetje kësaj gjykate sepse nuk po gjykohet Kosova”, është shprehur Rugova. /Epoka e re/
 
SPORT
 • 17.04.2014, 08:42
  Superylli portugez

  Ronaldo takon Messin, ja çfarë i tha?

  Superylli portugez nuk luajti në El Clasicon e kupës për shkak të një lëndimi. Pas përfundimit të ndeshjes dhe triumfit të Realit, Ronaldo u fut në fushë për të përshëndetur dhe ngushëlluar Lionel Messin. “Kështu e ka futbolli Leo. Ishte një ndeshje fantastike. Na dhuruat spekaktël” i ka thënë Ronaldo, Messit. “Faliminderit mik. Shpresoj të rikthehesh në fushë shpejt. Ju uroj për kupën e fituar sot” i ka thënë Messi, Ronaldos.
VIP
 • 17.04.2014, 08:35
  Meksikë

  Heidi ‘nxehet’ me të dashurin, ‘topless’ në Meksikë

  Heidi Klum nuk do t’ia dijë për vitet e saj mbi supe, kjo edhe për faktin se ka një trup të cilin e kanë zili të gjithë në botë. Në një nga plazhet e Meksikës, të martën, 40-vjeçarja nuk pati aspak ndrojtje të shfaqte fizikun e saj të shkëlqyer, pse jo edhe për të kënaqur të dashurin e saj shumë më të ri, Vito Schnabel, vetëm 27 vjeç. Duke i lënë shumë pak hapësira imagjinatës, Heidi shijoi banjon e diellit “topless”, teksa mbante veshur një palë bikini të argjendta. Si një superbodele e mirë, ajo ruajti fytyrën e saj të mbrojtur nga ndonjë dëmtim të mundshëm prej rrezeve të diellit, duke vënë një kapele të kuqe bejzbolli, si dhe duke mbajtur syze. Çifti bëri edhe një xhiro përgjatë bregut së bashku, përpara se të ftoheshin në ujrat e thellta e të kaltra të plazhit meksikan. Ndër të tjera, ajo i “shërbeu” edhe të dashurit të saj, duke i masazhuar shpinën.
KURIOZITETE
 • 16.04.2014, 13:52
  Hulumtimet

  Ja cilat sëmundje i shëron Banania

  Bananet përmbajnë tri lloje natyrale të sheqernave – sukrozë, fruktozë dhe glukozë të kombinuar me fibër. Banania jep energji të shpejtë, të qëndrueshme dhe substanciale. Hulumtimet kanë vërtetuar se vetëm dy banane ofrojnë energji të mjaftueshme për 90 minuta ushtrime të vështira. S’është për t’u çuditur që banania është fryti numër një për të gjithë atletët kryesorë të botës. Por energjia nuk është gjëja e vetme që banania na ndihmon të mbetemi të shëndoshë. Ajo gjithashtu ndihmon apo parandalon një mori sëmundjesh dhe gjendjesh, duke u bërë kështu diçka që duhet shtuar në dietën tonë ditore. Nervat Bananet janë të pasura me vitaminë B që ndihmojnë në qetësimin e nervave. PMS (Sindromi Primenstrual). Vitamina B6 që përmban dhe rregullon nivelet e glukozës në gjak, të cilat mund të ndikojnë në gjendjen tuaj emocionale. Anemi E pasur me hekur banania mund të stimulojë prodhimin e hemoglobinës në gjak dhe kështu ndihmon në raste të anemisë. Depresioni Sipas një studimi të kryer nga “Mind” në mes të njerëzve që vuajnë nga depresioni, shumë prej tyre janë ndier më mirë pasi kanë ngrënë banane. Kjo është për shkak se bananet përmbajnë triptofan, një lloj i proteinës që trupi e shndërron në serotonin që njihet si relaksues, përmirësues i gjendjes emocionale dhe në përgjithësi të bënë të ndihesh më i kënaqur. Shtypja e gjakut Kjo frutë unike tropikale është ekstremisht e pasur me potasium dhe me sasi të vogël të kripërave, duke e bërë të përsosur për të mundur shtypjen e gjakut. Aq është e mirë sa që industria amerikane e ushqimit dhe e barnave e ka lejuar industrinë e bananes të deklarojë lirshëm për mundësinë e frytit të ulë rrezikun nga shtypja lartë e gjakut dhe nga ndonjë goditje eventuale si pasojë e shtypjes së lartë të gjakut. Dhimbjet e kokës Njëra prej mënyrave më të mira të shërimit të dhembjes së kokës, pasi keni pirë shumë është përgatitja e një “milk shake” me banane duke e përzier atë edhe me mjaltë. Banania e qetëson stomakun, kurse me ndihmën e mjaltës rrisni nivelet e zvogëluara të sheqerit në gjak gjersa qumështi zbut dhe rihidron sistemin tuaj. Sëmundja e mëngjesit Kjo manifestohet në fillim të shtatzënisë ku gratë kanë të vjella në mëngjes. Me ngrënien e bananeve në mes të ushqimeve ditore ndihmon që nivelet e sheqerit në gjak të rrinë në nivel dhe kështu shmang sëmundjen e mëngjesit. Pickimet e mushkonjës Para se të aplikoni kremin kundër pickimit të mushkonjës, provojeni të fërkoni të brendshmen e lëkurës së bananes përmbi vendin ku jeni pickuar. Shumë njerëz kanë treguar se është shumë e suksesshme në zvogëlimin e të ënjturës dhe irritimit. Truri 200 studentë në shkollën “Twickenham” në Angli janë ndihmuar në provimet e tyre gjatë vitit duke u shërbyer banane në mëngjes, pushim të gjatë dhe gjatë darkës, duke mundur kështu që të shtojnë fuqinë e trurit të tyre. Hulumtimet tregojnë se kjo frutë e pasur me potasium mund të ndihmojë mësimin, duke i bërë nxënësit më syhapur. Tretja Banania e pasur me fibër. Nëse e përfshini edhe bananen në dietën tuaj, ju ndihmon që të ktheni aktivitetin e jashtëqitjes në gjendjen e rregullt dhe kështu ju e kaloni problemin e kapsllëkut pa pasur nevojë për laksative. Ulcerë Banania përdoret si ushqim diete kundër çrregullimeve të zorrëve për shkak të materies së butë të saj dhe lejueshmërisë. Është e vetmi frutë që mund të hahet pa shkak të shqetësimit në rastet tejet kronike. Gjithashtu, neutralizon aciditetin e tepërt dhe zvogëlon irritimin e mbështjellësit të stomakut. Kontroll të temperaturës Shumë kultura të tjera e shikojnë bananen si frutë freskuese që mund të ulë si temperaturën fizike ashtu edhe atë emocionale tek nënat që presin të lindin. Për shembull në Tailandë nënat shtatzëna hanë banane për të siguruar që fëmijët e tyre lindin me temperaturë “të freskët”. Çrregullimet Është një formë e depresionit që ndodh tek ca njerëz gjatë ndonjë sezoni veçanërisht kur janë më pak të ekspozuar në diell. Bananet ndihmojnë ata që vuajnë nga kjo për shkak se ato përmbajnë triptopan, rregullues natyral i gjendjes emocionale. Duhanpirja Bananet gjithashtu ndihmojnë ata që provojnë të lënë duhanin. Vitaminat B6 dhe B12 që përmbajnë e gjithashtu edhe potasiumi dhe magneziumi ndihmojnë trupin të shërohet nga shkëputja e efekteve të nikotinës. Mos pini duhan, hani banane! Stresi Potasiumi është një mineral vital, i cili ndihmon në normalizimin e të rrahurave të zemrës, dërgon oksigjen në tru dhe rregullon balancën e ujit në trup. Kur jemi të stresuar ritmi i metabolizmit shpejtohet kështu duke zvogëluar nivelet e potasiumit. Këto mund të ribalancohen me ndihmën e bananeve që janë shumë të pasura me potasium. Goditjet Sipas hulumtimeve në “The New England Journal of Medicine”, të hani banane si pjesë normale e dietës mund të zvogëloni dukshëm rrezikun e vdekjes nga goditja (pika në tru) për gati 40%! Lythat Ata të cilët ndjekin alternativat natyrale përbetohen se nëse doni të vrisni një lyth merrni lëkurën e bananes dhe vendose në lyth duke e lënë pjesën me ngjyrë të verdhë të lëkurës përmbi. Shtrëngoje lëkurën në vend me flastër apo me shirit ngjitës (izolues) dhe shërohu nga lythat! Djegiet e stomakut Bananet kanë efektin natyral antiacid në trup e nëse vuani nga thartira provo të hash banane për t’u çliruar.