LAJME
 • 23.04.2014, 01:45
  Flet Buzhala

  Çoliç ishte pjesëmarrës në koncerte ku promovohej dhuna në Kosovë (Video)

  Këngëtari serb Zdravko Çoliç, i cili hapi debat të madh në Prishtinë e Tiranë për pjesëmarrjen e tij në festivalin në Shqipëri dhe reagimin e publikut shqiptar ndaj tij, ishte pjesëmarrës i koncerteve në Beograd të sponzoruara nga regjimi i Millosheviçit. Çoliç ishte promovues i dhunës në Kosovë. Kështu vlerësuan pjesëmarrës në debatin “Çoliç përplas Tiranën me Prishtinën” në emsionin “Opinion”, ku ishin të pranishëm artistë, politikanë e analistë. Deputeti i PDK’së, Berat Buzhala, thotë se në vitin 1999, Çoliç merrte pjesë në ato koncerte ku promovohej dhuna në Kosovë. “Më 99 u organizu në Beograd koncerti “Target”. Në atë koncert kanë marrë pjesë pothuajse e gjithë estrada serbe, edhe Çoliç. Çoliç është pyetur a kishte shkuar me dhunë apo me dëshirë. Ai ka qenë pjesëmarrës në koncerte që e kanë promovuar dhunën në Kosovë”, tha Buzhala. Edhe politikani nga Maqedonia Bekim Adili, thotë se nuk flet nga urrejtja, por vetëm ne si popull mitizojmë këngëtarët e huaj. “Fakti është tek masa e reciprocitetit. Nuk flas nga urrejtja apo armiqësia, ne mitizojmë këngëtarë të huaj, artistë të huaj. Më thoni kur një artist shqiptar është mitizuar në Serbi”, tha ai. Pandi Laço, thotë se ata nuk kanë pritur një reagim të tillë. Ai thotë se nuk e di që Çoliç ka qenë kundër sulmeve të NATO’s apo se ka shprehur ndonjë kundërshti ndaj Kosovës. “Absolutisht nuk e prisnim një reagim të tillë. Ideja e ardhjes së Zdravkos, erdhi pas një ideje për të organizuar një koncert të madh. Colic ka qenë një nga mitet në Shqipëri dhe shiheshin si figura pak të arritshme. Ai erdhi të shihte se sa i njohur ishte tek shqiptarët. Duke përfituar nga kjo ardhje, e ftuam të ishte pjesë e një spektakli. Nuk kam as më të voglin informacion që Zdravko paska qenë një njeri që paska mbajtur kundër Kosovës. Ai në intervistë se është shprehur që është anti nacionalist”, tha Laço. I ashpër ishte këngëtari Artan Bakiaj, i cili thotë se të thuash në shekullin 21 se nuk ke informacion në lidhje me deklaratat e Çoliç, është “diçka që nuk pi ujë”. “Unë jam kosovar i lindur në vitin 1975. Historia ime është shumë e ndryshme me atë të Pandit. Të thuash në shekullin 21 se nuk kam informacion është një gjë që nuk pi ujë. Të thuhash se Colic është thjeshtë këngëtar, sërish nuk pi ujë. Colic është një serb, është i lindur në Sarajeve por i takon komunitetit serb. Colic nuk është vetëm një artist, e ka përkrahë regjimin. Nuk kisha reagu deri në momentin kur u dha deklarata e ekipit juaj. Pse ka nevojë me u ftu një serb në festivalin e muzikës shqipe”, thotë ai. Debati per Colic by GazetaExpressTV
 • LAJME
  22.04.2014, 21:02

  PDK me platformë digjitale

  Partia Demokratike e Kosovës ka lanësuar platformën digjitale, me qëllim të realizimit të misionit, të cilës iu bashkuan 1200 të rinjë. Këtë publike e ka bërë edhe Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi përmes rrjetit social, Facebook. Sot lansuam para 1200 të rinjëve platformën e vullnetarëve digjitalë të PDK. Ekipi i ri. Qëllimi i ri. Misioni i ri. Të gjithë dashamirët dhe votuesit tonë, rexhistrohuni në www.misioniri.net për të ndihmuar realizimin e misionit tonë të përbashkët! “, shkroi Thaçi.
  [ më shumë ]
 • LAJME
  22.04.2014, 20:15

  Pacolli: Gjykata Speciale s’është çudi që na ra nga qielli

  Kryetari i AKR-së dhe zv/kryeministri i Kosovës, Behgjet Pacolli, thotë se nesër Kuvendi i Kosovës pritet të miratojë themelimin e një Gjykate Speciale që ngrihet mbi bazën e pretendimeve të një raporti të Këshillit të Evropës dhe gjetjeve të prokurorit amerikan Williamson. Sipas tij, kjo nuk është një ngjarje e zakonshme që ndodh çdo ditë. “Ajo nuk është produkt i politikës sonë ditore. Për këtë vendim janë investuar nivelet më të larta të Bashkimit Evropian, të SHBA-ve, pra miqve tanë ndërkombëtarë. Ky vendim me pasojat që do të prodhojë, është një ngjarje me rëndësi ndërkombëtare. Ky vendim nuk është thjesht ngjarje me rëndësi kosovare, pra brenda kufijve tanë. Si e tillë, kjo ngjarje nuk mund të shihet si ngjarjet e përditshmërisë sonë, së fshatit tonë, të katundit tonë, të komunës sonë”, ka shkruar Pacolli në një tekst autorial të publikuar në Facebook. Ai thotë se rreth kësaj ngjarjeje, ashtu si dhe shumë të tjerave kur kemi përfshirje ndërkombëtare, në politikën kosovare ka tre qasje kryesore. Njëra që vazhdon t’i shohë si ngjarje me rëndësi vendore. Kjo është qasje miope. Një qasje tjetër i kundërvihet ndërkombëtarëve, gjegjësisht aleatëve tanë duke përjashtuar çdo veprim apo përfshirje të tyre në jetën tonë politike dhe institucionale. Kjo qasje është irrealiste dhe mosmirënjohëse. AKR-ja ka një qasje tjetër : përfshirëse, pajtuese të interesave tona me ato të miqve tanë ndërkombëtarë. “Mjerisht qasja miope, irrealiste, mosmirënjohëse ka dominuar shpesh politikën kosovare në raport me ngjarje që kanë rëndësi ndërkombëtare. Ne kemi parë në mënyrë miope ose irrealiste dhe raportin famëkeq të Dik Martit kur u prezantua në Këshillin e Europës. Përballë atyre që e panë me këtë qasje të ngushtë, ne si AKR-, unë personalisht e pamë ndryshe. E pashë si ngjarje me pasoja të rënda ndërkombëtare dhe kërkova reagim të fortë kombëtar. Kërkova tryezë mbarëkombëtare partish të udhëhequr nga kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha, tryezë që të formulonte qëndrim unik ndaj akuzave që prekin jo thjesht Kosovën, Shqipërinë, por dhe Perëndimin, aleatët tanë. Kërkova që Shqipëria, shqiptarët të harmonizonin qëndrimin tonë me atë të perëndimit duke ia bërë të qartë unitetin e pozicionit tonë kombëtar. Nuk mora përgjigje. Kërkova prej të përmendurve në raport, drejtues qeveritarë ose jo, që të më jepnin mandat për të ndjekur penalisht në Zvicër për shpifje autorin dhe frymëzuesen e raportit, gjegjësisht Dik Marti dhe Karla Del Ponte. Nuk ma dhanë një prokurë dhe kështu mbeta në nivelin e denoncimeve në mediat ndërkombëtare”, ka shkruar ai ndër tjerash. Ai thotë se gjatë 15 vjetëve të lirisë sonë ne nuk jemi marrë seriozisht me dokumentimin ndërkombëtar të krimeve të kryera ndaj nesh, ndaj jetës së 12 mijë qytetarëve të vrarë, dhunimeve të grave, shkatërrimit të xhamive, dhe objekteve tona të kultit, shkatërrimit të shtëpive, dhe ekonomisë sonë, zhdukjes së mijëra qytetarëve. “Ne jemi mjaftuar me konferenca vendore, me akademira solemne, me ndeja pa kurrfarë jehone ndërkombëtare. Serbia nuk ka bërë kështu, ajo nuk ka ndenjur duarkryq. Ajo është përpjekur ta rëndojë peshoren e drejtësisë nga ana e kriminelit. Ashtu si në një lojë sportive, nëse ti nuk sulmon atëherë të sulmon tjetri, dhe do të duhet të mbrohesh. Kështu kemi mbërritur në ditën kur Kuvendi do të marrë vendimin për themelimin e kësaj gjykate speciale. Nëse atëherë dhe sot do të mendonim ndërkombëtarisht, do të kishim vizion, me gjasë nuk do arrinim në ditën e sotme”, ka shkruar ai.
  [ më shumë ]
 • LAJME
  22.04.2014, 19:16

  “Sulltani” dëgjon dëshmitaret A dhe B në seancën e parë gjyqësore

  Kanë nisur dëshminë e tyre dy motrat Dëshmitarja A dhe B në rastin për krime lufte ndaj Sylejman Selimit dhe 3 të tjerëve, raporton KTV. Ish-komandanti i përgjithshëm i UÇK-së, Sylejman Selimi dhe 3 të tjerët kanë pasur mundësi që për herë të parë të dëgjojnë rrëfimet e dy dëshmitareve A dhe B. Për shkak të statusit të tyre si dëshmitare të mbrojtura, seanca ishte e mbyllur për publikun. Rrëfimi i tyre nga mbrojtja është quajtur i sajuar dhe i manipuluar. Kurse, avokatët ende nuk kanë vendosur për dëshmitarët e tyre, por paralajmërojnë se në favor të ish-komandantit të përgjithshëm të UÇK-së mund të dëshmojnë shokë të tij lufte. Në Gjykatën në Mitrovicën Veriore ka nisur seanca e parë e shqyrtimit kryesor, ku me videolink e kanë dhënë dëshminë e tyre dy motrat, të koduara si Dëshmitarja A dhe B. Selimi akuzohet për cenim të integritetit trupor të dy dëshmitareve, sikurse edhe Nexhat Qubreli e Shefki Hyseni, kurse mbi Ismet Haxhën rëndon akuza e dhunimit. Sipas aktakuzës, Dëshmitarja A pretendon se Haxha kishte kryer marrëdhënie seksuale me të pa dëshirën e saj, në Vaganicë të Mitrovicës, në vitin 1998. Për shkak se veprat penale pretendohet se janë kryer në territor të Mitrovicës, edhe seancat po mbahen në Gjykatën në veri. Rrëfimi i këtyre dy dëshmitareve vazhdon të cilësohet si i sajuar. Ndërkohë, mbrojtja ende nuk ka vendosur nëse do të thërrasë dëshmitarë, por këtë do ta bëjë pasi dëshminë ta përfundojnë Dëshmitarja A dhe B. Sylejman Selimi ballafaqohet edhe me një tjetër aktakuzë për krime lufte, atë në Grupin e Drenicës. Ky rast ende nuk ka nisur të gjykohet dhe së fundmi është vendosur të veçohet procedura, duke e ndarë kështu grupin në dy pjesë./koha.net/
  [ më shumë ]
 • LAJME
  22.04.2014, 19:11

  Aeroplani i zhdukur mund të jetë ulur

  Kërkimet pa sukses në Oqeanin Indian për të rikuperuar kutinë e zezë të fluturimit të MH370, që u zhduk një muaj e gjysmë më parë, kanë shtuar dyshimet se po kërkohet në vend të gabuar dhe se aeroplani mund të mos jetë rrëzuar fare, por të jetë ulur diku. Burime brenda grupit ndërkombëtar të kërkimit, të ngritur nga Australia, Malajzia, Kina dhe ku janë angazhuar edhe Shtetet e Bashkuara dhe shumë vende të tjera, deklarojnë se nëse nuk do të bihet në kontakt me një mbetje të aeroplanit brenda pak ditësh, do të merret në konsideratë rishikimi i hetimeve, transmeton TCH. Ulja diku duket një skenar i pamundur, por jo për t’u përjashtuar, thonë burimet. “Mundësia që të jetë ulur diku nuk është e pamundur pasi në gjithë këto ditë kërkime ne nuk kemi gjetur asnjë copë apo gjurmë të aeroplanit në Oqeanin Indian”, deklaroi burimi për mediat australiane. Megjithatë, duket absurd skenari që një vend të fshehë një avion të tërë, kur 20 vende të tjera janë në kërkim të tij, por për grupin ndërkombëtar të kërkimit, është e vështirë të përcaktohet nëse avioni vërtet ka rënë në Oqeanin Indian, pavarësisht se indikacionet më të mëdha të cojnë tek kjo mundësi. Dëshmitë e fundit të peshkatarëve në veri të Malajzisë flasin për një aeroplan që ka fluturuar në lartësi të ulët dhe me shpejtësi në drejtim të perëndimit, në xhungël, në të njëjtën kohë kur është raportuar zhdukja e Boeing 777. Teza e uljes përforcohet më shumë nga raportimet e mëherëshme në media që flisnin për një pengmarrje të mundshme të aeroplanit, ndryshimit të destinacionit dhe detyrimit të uljes së tij në Afganistan ose Pakistan. Aeroplani i kompanisë Malaysia Airlines me rreth 290 pasagjerë në bord, u zhduk gjashtë javë më parë pak pas ngritjes nga Kuala Lumpuri dhe si destinacion kishte Kinën.
  [ më shumë ]
 • LAJME
  22.04.2014, 17:46

  Gashi: Kisha Ortodokse mund të legalizohet ose të rrënohet

  Ministri I Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Dardan Gashi thotë se kryetari i Graçanicës Branimir Stojanoviq po tenton të politizojë objektin pa leje të Kishës Ortodokse në hapësirën universitare në kryeqytet, në ndërtimet pa leje. Sipas tij, kjo çështje është tërësisht teknike-juridike dhe nuk bëhet fjalë për ndonjë qasje politike. Gashi ka sqaruar se vendimin për rrënimin ose jo të Kishës Ortodokse do ta marrë Komuna e Prishtinës, derisa Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor do të asistojë në cilindo vendim që do të merret. “ Vendimi s’është i imi, por ideja qëndron në atë që ky objekt të përfshihet në ndërtimet pa leje”, ka thënë Gashi për Indeks. Ai më tutje ka thënë se çdo vendim që do të merret, do të jetë konform me ligjet në fuqi. “Ligji i parasheh dy mënyra: E para është që të legalizohet, dhe ajo e dyta që të rrënohet. Ndërkohë, ne do të jemi në pritje të vendimit të Komunës. Ndryshe Kryetari i Graçanicës, Branimir Stojanoviq e ka dënuar sot ashpër deklaratën e Ministrit Dardan Gashi, i cili ka paralajmëruar rrënimin e mundshëm të Kishës Ortodokse në hapësirën e UP-së.
  [ më shumë ]
 • LAJME
  22.04.2014, 17:30

  Aksident, humb jetën një djalosh

  Një djalosh ka gjetur vdekjen, në një aksident që ndodhi rreth orës dy të mëngjesit në dalje të fshatit Shirokë, në drejtim të Prizrenit, ndërsa lëndime trupore kanë pësuar pesë persona, dy prej tyre me lëndime të rënda trupore, të cilët janë ndalur në për trajtim në spital.. Në një veturë të llojit ‘BMË’ udhëtonin gjashtë djem të rinj, ndërsa hetimet fillestare të policisë nga vendi i ngjarjes, tregojnë se gjatë ngasjes, në momentet kritike, shoferi nuk e ka përshtatur shpejtësinë e lëvizjes me kushtet dhe rrethanat në rrugë me ç’rast e ka goditur një qen endacak, që kishte dalë në rrugë, pastaj vetura humb kontrollin duke u bartur anash për 72 metra e më pas del nga rruga duke u rrokullisur njëherë, dhe pas 92 metrash ndalet. Zëdhënësi i policisë rajonale në Prizren, kapiteni Hazir Berisha tha se të lënduarve u doli në ndihmë emergjenca e Shtëpisë së Shëndetit në Suharekë duke i dërguar disa nga të lënduarit, në Spitalin e Prizrenit, ndërsa disa të lënduar tjerë janë dërguar nga kalimtar rasti. Policia nuk bëri të ditur identitetin e viktimës. Prokurori i shtetit i cili kishte qenë i pranishëm në vendin e ngjarjes ka urdhëruar që trupi i pa jetë të dërgohet për autopsi.
  [ më shumë ]
 • LAJME
  22.04.2014, 16:53

  Thaçi takon edhe Milaim Zekën, por nuk e bind t’i bashkohet

  Pas aderimeve të reja të shoqërisë civile të cilët i janë bashkuar kryeministrit Hashim Thaçi, po sot, burime të Indeksonline mësojnë se kreu i PDK-së ka pas një takim edhe gazetarin e emisionit “Pa Rrotlla” , Milaim Zeka. Ky i fundit në një prononcim për Indeksonline nuk ka mohuar e as pohuar një takim të tillë. Zeka ka thënë se, nuk dëshiron të deklarohet për punët e tij private, por që sipas tij, është në kuadër të profesioni për t’u takuar me njerëzit e politikës. “Që 16 vjet kam pas oferta, por unë nuk hy në parti politike, nuk kam qejf të jem pjesë e këtyre prurjeve, as mendja nuk më shkon”, është shprehur ai. Gazetari Zeka duke komentuar “transferimet” e reja politike, përgjigja e tij për shoqëria civile ka qenë tejet e vrazhdë, duke i quajtur edhe kriminale. “Shoqëria që po bashkohen po e dëshmon thënien time. Kam thënë qe nja 12 vjet që shoqëria civile është shumë më kriminale dhe është me e korruptuar se Qeviera dhe opozita” , tha në fund Zeka./INDEKS/
  [ më shumë ]
 • LAJME
  22.04.2014, 16:07

  PDK-ja vendos, pro Gjykatës Speciale

  Kryeministri i Kosovës, njëherësh kryetar i PDK-së, Hashim Thaçi tha se kryesia e PDK-së dhe e Grupit Parlamentar, kanë vendosur në mënyrë unike që nesër të votojnë marrëveshjen për tranzicionin e EULEX-it dhe themelimin e Gjykatës Speciale. (E plotësuar) Ai nuk ka dashur të tregoj nëse ndonjë deputet i PDK-së ka kundërshtuar këtë, vetëm duke konfirmuar se vendimi i PDK-së është unik. Sa i përket shpërbërjes së Kuvendit, Thaçi tha se do ta respektojnë Kushtetutën dhe se për këtë vendos mazhoranca. Kryesia e PDK’së mblidhet sërish për Tribunalin Kryesia e PDK’së javën që shkoi dështoi të dilte me një qëndrim të kësaj partie për Gjykatën Speciale, votimi i së cilës në Kuvendin e Kosovës mund të bëhet nesër. Për këtë, Kryesia e këtij subjekti që udhëheq me Qeverinë është mbledhur sërish sot. Mbledhja ka filluar rreth orës 14:00 derisa, sikurse edhe herën e kaluar, ajo ka qen e mbyllur për mediat. Kësaj here edhe vetë takimi është tentuar që të mbahet tinëz- pa paralajmërim./express/
  [ më shumë ]
 • Zëvendëspresidenti amerikan, Joe Biden i ka shkruar letër kryeministrit të vendit, Hashim Thaçi në të cilën thotë se ndjehet mirë me progresin e Kosovës, sidomos në këtë periudhë të fundit. Në vazhdim letra e plotë e zëvendëspresidentit amerikan Biden. “Ndjehem mirë për progresin e Kosovës në këtë periudhë të fundit sidomos lidhur me punën e vazhdueshme me Serbinë, për zbatimin e marrëveshjes së prillit 2013. Vendi juaj ka arritur shumë që nga shpallja e pavarësisë në vitin 2008. SHBA-të janë krenare që kanë qenë miku dhe partneri i Kosovës në kohët e vështira dhe ne do të vazhdojmë të jemi përkrah jush. Në frymën e kësaj miqësie të qëndrueshme, unë po të shkruaj për të theksuar rëndësinë e punës së BE-së, të ekipit të udhëhequr nga Ambasadori Clint Williamson, për të hetuar pretendimet e Raportit të Martit të Këshillit të Evropës të vitit 2010. “SHBA-të i marrin shumë seriozisht këto pretendime për vepra kriminale. Ne besojmë se është e rëndësishme që atyre t”iu përgjigjeni në mënyrë adekuate me qëllim që të siguroheni që drejtësia të vihet në vend dhe Kosova të vazhdojë të ecë drejt integrimeve evropiane. Ashtu siç jeni në dijeni, BE-ja ka propozuar themelimin e një gjykate e cila do të merret me ndonjë aktakuzë e cila mund të rezultojë nga hetimet e udhëhequra nga BE-ja. Kjo gjykatë do të kërkojë një mori marrëveshjesh speciale dhe masa mbrojtëse, ashtu siç është parashtruar nga BE-ja, duke përfshirë gjykatësit ndërkombëtar, një gjykatë brenda dhe jashtë Kosovës dhe mekanizma tjerë mbrojtës për ruajtjen e të dhënave të ndjeshme. Ne fuqimisht inkurajojmë Kosovën që të bashkëpunojë plotësisht me BE-në për themelimin dhe vënien në veprim të kësaj gjykate. Jam i vetëdijshëm se hetimet kanë të bëjnë me çështje të ndjeshme që për disa është vështirë për tu ballafaquar. Me përkrahjen e Kosovës, hetimet e BE-së dhe gjykata e propozuar mund të ndihmojë për hapjen e një faqe te re, duke i mbajt përgjegjës keqbërësit dhe duke i shfajësuar në sytë e botes ata qe janë të pafajshëm. Presidenti Obama dhe unë e çmojmë udhëheqjen tuaj në këtë çështje .Ne jemi thellësisht të përkushtuar për suksesin e Kosovës. Ju duhet të jeni të sigurt për përkrahjen tonë të palëkundur për sovranitetin dhe integritetin territorial të Kosovës dhe aspiratat euro-atlantike.
  [ më shumë ]

  Biden i shkruan letër Thaçit: Miratojeni Gjykatën

 • Në bazë të analizave që Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë ka bërë, ka rezultuar që uji në liqenin e Batllavës të ketë turbullira për shkak të reshjeve të fundit të shiut. Përmes një komunikate IKSHP, ka rekomanduar qytetarët që të mos e konsumojnë ujin që furnizohen nga liqeni i Batllavës, por që të konsumojnë ujë të ambalazhuar për pije. “Parametri fizik, turbullira rezulton me vlera lehtësisht të shtuara në zonat selektive – zona e furnizimit nga sistemi i Batllavës. Për këtë arsye si masë parandaluese për shkak të kompromitimit të cilësisë së ujit rekomandohet: Furnizimi i banorëve me ujë të ambalazhuar për pije dhe përgaditje të ushqimit deri në stabilizimin e turbullirës. Situata epidemiologjike është në kontrollë të vazhdueshme nga ekipet kujdestare të Institutit Kombëtar dhe çdo ndryshim i situatës epidemiologjike do të pasojë me rekomandime të reja”, thuhet në njoftimin e IKSHP-së./Zëri/
  [ më shumë ]

  IKSHP : Mos pini ujë nga Batllava

 • Ambasada amerikane në Prishtinë, përmes një deklaratë për media thotë se është e inkurajuar nga aprovimi i sotëm nga ana e Qeverisë së Kosovës i ligjit për ratifikimin e Shkëmbimit të Letrave mes Presidentes Jahjaga dhe Baroneshës Ashton. “Ky vendim qartësisht i vë interesat afatgjata të Kosovës para shqetësimeve politike afatshkurtra. “Ne tash apelojmë në anëtarët e Kuvendit të Kosovës që të mbajnë këtë momentum duke miratuar krijimin e një gjykate të Kosovës për t’u marrë me pohimet serioze nga Raporti i Këshillit të Evropës i vitit 2010. Bota është duke shikuar për të parë a është Kosova e përkushtuar për një proces juridik që me paanshmëri mund ti zgjidhë këto pohime përfundimisht”, thuhet në deklaratën e ambasadës amerikane. Tutje në këtë deklaratë thuhet se për të ecur përpara Kosova duhet të merret me këto pohime. “Dështimi për të krijuar këtë gjykatë do t’i detyrojë trupat tjera ndërkombëtare që të merren me këto pohime. Kjo do t’i bëjë dëm të pamatshëm imazhit të Kosovës dhe aspiratave të saja Euro-Atlantike. Anëtarët e Kuvendit do t’i shërbejnë më së miri interesave të Kosovës duke qenë të përkushtuar për një proces juridik kredibil juridik që është i pranueshëm për bashkësinë ndërkombëtare”. Ambasada e kupton se kjo është një çështje e ndjeshme për Kosovën. “Sidoqoftë, ky është një hetim që përqendrohet në individët dhe nuk është gjykim kundër përpjekjeve kolektive të Kosovës për çlirim. Krijimi i kësaj gjykate është opsioni më i mirë për mbylljen e këtij kapitulli të historisë së Kosovës. Shtetet e Bashkuara janë të gatshme të qëndrojnë pranë Kosovës gjersa ajo vazhdon të ecë përpara me këtë detyrë thelbësore”, përfundon deklarata e ambasadës amerikane në Kosovë/
  [ më shumë ]

  SHBA: Bota po iu shikon, votojeni themelimin e Gjykatës Speciale

 • Ish kryeadministratori i Kombeve të Bashkuara në Kosovë, Bernard Kouchner në një shkrim autorial në të përditshmen The Wall Street Journal, e quan politikën e jashtme të Brukselit një ‘triumf diplomatik të Evropës në Kosovë,’ për rolin ndërmjetësues në negociatat midis Prishtinës dhe Beogradit. “E shtuna shënoi përvjetorin e Marrëveshjes së Brukselit, e ndërmjetësuar nga BE për normalizimin marrëdhënieve në mes të Serbisë dhe Kosovës,” shkruan Kouchner, ndërsa reflekton në (mos)veprimet e mëhershme kur BE bëri pak për të parandaluar luftërat e viteve në 90-ta në Ballkan. “Si përfaqësues i posaçëm i Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së në Kosovë 1999-2001, kam kuptuar se pas një konfrontimi të tillë të përgjakshëm nuk kishte asnjë perspektivë për fillim të bashkëjetesës apo pajtimit midis serbëve dhe shqiptarëve të Kosovës dhe ishte e qartë se duhej kohë para se të dy palët do të mund të binden për të folur me njëri-tjetrin”. Kouchner, i cili njëherësh ka qenë edhe shef i dioplomacisë franceze, përmend ndryshimet që ndodhën në Serbi më 2012 kur qeveria e koalicionit e udhëhequr nga kryeministri, Ivica Daçiq dhe zëvendëskryeministri Aleksandar Vuçiq, ishte e bindur se fati i Serbisë ishte në BE dhe se parakusht i saj në negociatat me Brukselin ishte normalizimi i marrëdhënieve me Prishtinën. Kryedimplomati francez shkruan për takimet midis kryeministrit të Kosovës, Hashim Thaçi dhe atij serb, Daçiq, cilët pas nëntë raundesh të negociatave nën udhëheqjen e BE-së, nënshkruan marrëveshjen 15 pikëshe për normalizimin e marrëdhënieve më 19 prill, 2013, transmeton RTK. “Duke marrë parasysh thellësinë e armiqësisë në të dy anët, marrëveshja me të drejtë mund të quhet një pikë kthese historike, ndërkaq udhëheqësit në Beograd dhe në Prishtinë meritojnë lëvdata që treguan guxim politik për marrjen e vendimeve jopopullore. Marrëveshja nuk do të kishte qenë e mundur pa BE-në e cila palët i mbante të fokusuara tek shpërblimi: fillim negociatash anëtarësimi për Serbinë dhe marrëveshja e Stabilizim Asocimit me Kosovën”. Në fund të këtij shkrimi autorial në të përditshmen njujorkeze ish kryediplomati francez shkruan se “marrëveshja e Brukselit tregoi se me udhëheqje dhe stimuj të duhur edhe konfliktet më të rënda mund të shqyrtohen dhe të negociohet rruga përpara”.
  [ më shumë ]

  Kouchner: Triumf diplomatik i Evropës në Kosovë

 • Naim Maloku është përcaktuar që karrierën politike tash e tutje ta vazhdojë si anëtar i Aleancës Kosova e Re. Këtë vendim ai ka thënë se e ka marrë për disa arsye. Njëra nga to, është bashkëpunimi që ka pas me kreun e AKR-së, Behgjet Pacolli, gjatë kohës kur ky i fundit ishte president shteti. Asokohe, Maloku ishte këshilltar i tij për siguri. Por, arsye edhe më e madhe për aderim në AKR, ai ka thënë të ketë qenë performanca e mirë që kanë treguar ministrat e kësaj partie në Qeverinë Thaçi dhe performanca që po tregojnë Mimoza Kusari-Lila në Gjakovë dhe Agim Bahtiri në Mitrovicë. Në intervistë për Tribunën, ushtaraku me karrierë, ka shprehur bindjen se do ta japë kontributin e tij profesional si pjesë e partisë së Pacollit.
  [ më shumë ]

  Maloku: AKR-së ju bashkova për shumë arsye

 • Kreu i Prishtinës, Shpend Ahmeti, nuk e ka kursyer dorën, aty ku veç pak e ka lejuar ligji, që të dërgojë në shtëpi rreth pesëmbëdhjetë zyrtarë të komunës. Para pak ditësh lajmëroi se ka iniciuar procedura disiplinore edhe ndaj dikujt në prokurim, bazuar mbi disa rekomandime të Agjencisë Kundër Korrupsionit. Por, kjo punë komunës mund ti dalë më e komplikuar se kaq. Autoritete të Organit Shqyrtues të Prokurimit (OSHP) kanë thënë se Ahmeti do ta shkelë ligjin në rast se merr masa ndaj ndonjë zyrtari të prokurimi mbi rekomandimet e Kundërkorrusonioit. “Po bën shkelje. Është, madje shkelje flagrante. Është inkompetente Komuna e Prishtinës të marrë masa ndaj zyrtarit të prokurimit mbi rekomandimin e AKK-së. Madje, një veprim i tillë i Agjencisë Kundër Korrupsionit është jo kompetent. Kjo për arsyeje se, në bazë të nenit 25, pika 8 të Ligjit të Prokurimit Publik, i vetmi institucion për marrjen e masave ndaj zyrtarëve të prokurimit publik, si dhe ndaj autoriteteve kontraktuese është Organi Shqyrtues i Prokurimit, dhe atë në bazë të ankesave që bëjnë operatorët ekonomikë”, tha për Tribunën, Hysni Hoxha, kryetar i Organit Shqyrtues të Prokurimit.
  [ më shumë ]

  Hoxha: Ahmeti mos ta shkelë ligjin!

 • Projektligji për ndryshimin dhe plotësimin e ligjeve që ndërlidhen me EULEX-in në Kosovë tashmë është në procedurë dhe ngërthen në vete një pako ligjesh që do të ndryshohen për t’i marrë disa kompetenca nga misioni evropian për sundim të ligjit. Miratimi i kësaj pakoje do t’i paraprijë ratifikimit të Marrëveshjes Kosovë – BE për vazhdimin e mandatit të EULEX-it edhe për dy vjet Me votën e tyre, deputetët e Kuvendit të Kosovës pritet që në seancën e së mërkurës të miratojnë një pako të ndryshimeve ligjore për t’ia hequr kështu mundësinë ligjore transformimit, por edhe vazhdimit të mandatit të misionit të EULEX-it. Bazuar në disponimin dhe pozicionet e shprehura, partitë parlamentare do të mbështesin vazhdimin e këtij mandati, përjashtuar Lëvizjen Vetëvendosje – shkruan gazeta Tribuna. Proceduralisht, në këtë seancë fillimisht pritet të votohet për shmangie nga rregullorja e punës. Më pas do të shqyrtohet Projektligji për ndryshimin dhe plotësimin e ligjeve që ndërlidhen me mandatin e Misionit të Bashkimit Europian për Sundimin e Ligjit në Republikën e Kosovës. Kjo procedurë është përdorur edhe në rastin e miratimit të ligjeve nga Pakoja e Ahtisaarit. Me shmangie nga rregullorja e punës, Kuvendi mund të caktojë seancën e miratimit të dytë final të kësaj pakoje ligjore qysh për të enjten. /Tribuna/
  [ më shumë ]

  Pakoja për EULEX-in “prish” ligjet

 • Kuvendit do t’i shkojë nga Presidenca materiali i munguar për seancën e së mërkurës. Të martën Kabineti qeveritar do të mblidhet për ta aprovuar dhe proceduar në Legjislativ Projektligjin për ratifikimin e marrëveshjes ndërkombëtare mes Republikës së Kosovës dhe BE-së mbi Misionin e Bashkimit Europian për sundim të ligjit në Kosovë Qeveria është dorëzuar para presidentes Atifete Jahjaga. Të martën Kabineti qeveritar do të mblidhet për ta aprovuar dhe proceduar për në Kuvend Projektligjin për ratifikimin e marrëveshjes ndërkombëtare mes Republikës së Kosovës dhe Bashkimit Evropian mbi Misionin e Bashkimit Evropian për sundim të ligjit në Kosovë – shkruan Koha Ditore. Projektligji përpos që ia zgjat mandatin EULEX-it, përbën bazën legale për krijimin e Gjykatës Speciale që do të trajtojë akuzat e mundshme që dalin nga raporti i senatorit Dick Marty, i miratuar edhe nga Këshilli i Evropës. Ekzekutivi ka refuzuar deri tash të marrë rol në krijimin e kësaj gjykate. Në fund është dorëzuar në betejën me Presidencën, që ishte përcaktuar të mos e sponsorizojë Projektligjin për në Kuvend.
  [ më shumë ]

  Qeveria do ta sponsorizojë Gjykatën Speciale

 • Ndërkohë, Gjykata e Apelit ka miratuar kërkesën e kryetarit të trupit gjykues që të vazhdojë shqyrtimi kryesor, duke refuzuar kështu kërkesën e mbrojtjes që aktakuza të hidhet poshtë. E gjyqtari, Dariusz Sielicki ka vendosur të ndajë në dysh grupin prej 15 të akuzuarve. Kështu, në njërin grup do të gjykohen ambasadori Sylejman Selimi, vëllezërit Demaku, ata Demaj dhe Isni Thaçi. Kurse, në grupin tjetër janë Sami Lushtaku, Sabit Jashari, Ismet Haxha dhe Sabit Geci, raporton KTV. Kjo është thënë se është bërë vetëm për hir të efikasitetit të procedurës, meqë këtë e lejon Kodi i Procedurës Penale. Avokatët mbrojtës, ndërkaq, nuk kanë dashur të komentojnë shumë diskutimet e fundit se rasti i Grupit të Drenicës nuk po nis të gjykohet, sepse një gjë e tillë mund të ndodhë në Gjykatën Speciale që pritet të krijohet. Rasti tani po ndiqet nga prokurori, Cezary Michalczuk, megjithëse aktakuza ishte ngritur nga italiani Maurizo Salustro. Pjesëtarët e Grupit të Drenicës, përfshirë një ambasador, dy kryetarë komunash, një deputet dhe një komandant policie dyshohen për krime lufte, përfshirë tortura, keqtrajtim të të burgosurve dhe vrasje, transmeton Koha.net. Me pikën më të rëndë të aktakuzës ballafaqohen Sami Lushtaku e Sabit Geci, që të dy akuzohen për vrasje. Ish-komandanti i Zonës Operative të Drenicës, Sami Lushtaku, akuzohet ‘për vrasjen e një civili shqiptar, i burgosur duke e qëlluar atë me pistoletë TT në kokë’. Në aktakuzë thuhet se vrasja ka ndodhur në një vend të panjohur ndërmjet fshatrave Galicë dhe Dubovc, në shtator të vitit 1998. Ish-komandanti i UÇK-së, Sabit Geci, akuzohet se ka vrarë të burgosurin serb Ivan Bulatovic. - See more at: http://lajmi.net/—grupi-i-drenices—-ndahet-ne-dysh_100064807.html#sthash.dgdCLRbS.dpuf
  [ më shumë ]

  ‘Grupi i Drenicës’ ndahet në dysh

 • Ish rektori i Universitetit të Prishtinës, Ibrahim Gashi, për herë të parë që prej kur është dorëhequr nga detyra e tij, është rrëfyer në emisionin “Shqip” të gazetares Rudina Xhunga. Ai ka thënë se është sakrifikuar për institucionin e UP – së. “U sakrifikova për institucionin. Dorëheqja ime ishte më shumë morale. Në botën e sotme, sidomos virtuale ka shumë revista që cilësia e tyre lë për të dëshiruar. Unë kam qenë bashkautor në një punim. Mora vesh një vit pasi ishte botuar ai punim. Këtu ndihmoi shumë edhe propaganda ndaj Universitetit. Unë nuk do të botoja po ta dija që revista ishte e atillë, sepse nuk kisha pse ta publikoja”, ka thënë Gashi. Ai ka thënë se po bën një detyrë duke mbledhur gjithë punën e tij për t’ia dërguar një komisioni hetimor, duke thënë se nuk e dinë se pse po hesht kjo punë sot, ku sipas tij edhe në menaxhmentin e sotëm të UP – së ka profesorë që kanë publikuar në revista të tilla. “Unë kam rreth 17 publikime ndërkombëtare dhe 6 libra të botuara. Ishte thjeshtë kërkesa e një grupi profesorësh. Asnjë herë nuk është kontestuar cilësia e punimit por cilësia e revistës. Në atë revistë kanë publikuar plot akademikë. Nuk e di pse u hesht kjo punë, ka edhe sot në menaxhmentin e UP – së që kanë botuar në atë revistë”, ka thënë Gashi. Ai ka thënë se fillimisht dorëheqjen e tij e kërkuan disa militantë të Vetëvendosjes pastaj iu bashkëngjitën edhe shoqëria civile.
  [ më shumë ]

  Gashi: U sakrifikova për UP-në

 • Petrit Selimi, zv/ministër i Jashtëm i Kosovës, ka thënë se Kuvendi i Kosovës gjatë këtij mandati, pra para shpërbërjes, duhet të votoj për zgjatjen e mandatit të EULEX-it dhe krijimin e Gjykatës Speciale për gjykimin e krimeve të supozuara sipas raportit të Dick Martyt. Ai thotë se kjo çështje është shumë emocionale, por Kosova duhet të pastrohet nga këto akuza të fabrikuara. “Më mirë ta themeloj Kosova sesa të shkojë çështja në Këshillin e Sigurimit e ne mos të kemi asgjë në dorë”, ka thënë ai. Sipas tij, partnerët ndërkombëtar të Kosovës e kanë bërë të qartë këtë, prandaj atyre duhet besuar. “Krimet duhet të pastrohen dhe mos të mbetet Kosova njollë e zezë në raportet e Këshillit të Evropës”, ka thënë ai në Interkativ të KTV-së. Ai ka thënë se Dick Marty është njeri i poshtër sepse raportin e ka hartuar qëllimisht duke dashur ta dëmtoj reputacionin e Kosovës pas pavarësisë. Selimi nuk ka folur për njerëzit që mund të gjykohen, por ka thënë se mund të mos ketë far aktakuzë, por Kosova duhet t themelojë Gjykatën Speciale.
  [ më shumë ]

  Petrit Selimi: EULEX’i ka dështuar në shumë fusha, Gjykata duhet të votohet në Kuvend