Mekë
4 komente
Ndryshohet mbulesa e Qabes (Foto)

Ndërsa mbi dy milion pelegrinë pas namazit të sabahut u nisën për në Arafat, autoritetet saudite kanë ndryshuar mbulesën e tempullit të shenjtë, Qabes në Mekë.

Ndryshimi i mbulesës së Qabes, tradicionalisht bëhet një herë në vit ndërsa ka një lartësi prej 14 metrash, gjerësi prej 45 metrash dhe përbëhet nga 16 pjesë.

Mbulesa e Qabes përpunohen në mënyrë të veçantë dhe lahet me ujë zemzemi para se të vendoset,transmeton albeu.


Këndi i komenteve

4 Komente

 1. Zemzemi - 02:14 / 15.10.2013

  Qa osht ky uj zemzemi a din kush me kallxu?

 2. labi - 10:45 / 15.10.2013

  Uji Zemzem esht uj i shenjt ky uj i sheron tgjitha smundjet (perveq Vdekjes natyrisht jo).

 3. Milanisstiiii - 11:58 / 15.10.2013

  Ky Uj Asht 1 Mrekulli E Zotit :)

 4. Anonymous - 10:14 / 12.04.2014

  :) :)

fishmedia.info:
Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit Fish Media.
Ju faleminderit për mirëkuptimin!