Dhjetëra shqiptarë
11 komente
Shqiptarët kthehen të vdekur nga Siria

Dhjetëra shqiptarë iu bashkuan kryengritësve sirianë, duke dhënë jetën në luftën ndaj regjimit të presidentit Bashar al-Assad, transmeton Shekulli shkrimin e agjencisë franceze AFP, në të cilin pohohet se shumë shqiptarë kthehen në shtëpi në qese najloni. Sipas agjencisë, familjarët e dinë se ata u janë bashkuar kryengritësve në luftën siriane.

Që nga muaji nëntor shqiptarja Migena Maliqaj nuk ka dëgjuar asgjë nga i burri i saj, Halili. Asokohe, ai i tha se do të largohej nga shtëpia e tij, në Prush të Tiranës, për të gjetur punë në Turqi.

Në qershor ajo mori një mesazh nga një numër i panjohur telefonik, përmes të cilit u njoftua se Halili ishte vrarë në Siri. Maliqaj nuk pranoi të fliste për AFP-në.

Nëna e Ermal Xhelos dëgjoi për shkuarjen e djalit të saj në Siri vetëm kur trupi i 35-vjeçarit u kthye në qytetin e lindjes, në Vlorë. Edhe ai i kishte thënë se po shkonte të punonte në Turqi , thekson AFP në reportazh.

Sipas agjencisë franceze, ‘luftëtarët e xhihadit’ po vërshojnë drejt Sirisë jo vetëm nga Shqipëria, por edhe nga Kosova.
“Nëse Rusia, Irani dhe Hezbollahu nuk hezitojnë të mbrojnë presidentin Assad dhe regjimin e tij, që vret njerëz, madje edhe fëmijë, pse duhet të hezitojmë ne që t’i ndihmojmë sirianët”, citon AFP fjalët e një 40-vjeçari nga Podujeva, i cili po bëhej gati të nisej drejt Sirisë./fishmedia/


Këndi i komenteve

11 Komente

 1. Zogu - 12:51 / 09.08.2013

  Asnjë i gjallë mos u ktheft
  Ropt
  Po cka kan shku atje ??

 2. muki - 13:11 / 09.08.2013

  gabelt mas gabelve.

 3. Edi - 13:26 / 09.08.2013

  Familjen ja q…. Po qka po lypni atje jeni shku me luftu me pare o qena

 4. Anonymous - 14:30 / 09.08.2013

  qasi muta mire eshte me i mdhedh krejt ni vene e me i qu qatje me jav qi robt atyne e ktyne far zallogav

 5. oki - 15:47 / 09.08.2013

  o dhifqa juve jav ka shliru pak bythen amerika se shkau u kon kah jav … motrat nshpi e kta shumica qe jon shku nsiri jon kon kah jav mbrojn para 14 vjetve grat se ish ardh shkau jav kish marr po mos folni pa dit e qe jeni qe i kundershtoni prej pa dituris sjav zojm per tmadhe tpaditurve

 6. Anonymous - 16:21 / 09.08.2013

  o idiota po qka po shkruni palidhje lufta e drejt osht

 7. asd - 17:21 / 09.08.2013

  per qasi fundrrina vet shteti duhet me organizu me qu sa ma shum me passtru kosoven prej ktyne fundrrinave

 8. toshi - 18:45 / 09.08.2013

  le te shkojn e te mbrojn kufirin me serbin keta tipa ishin kur u be lufta ne ks u fshehen si morrat tani luftojn per sirin

 9. Anonymous - 18:51 / 09.08.2013

  u duft me shku n mitrovic kta qena me luftu jo n siri

 10. Sejda - 19:01 / 09.08.2013

  Ata qa kan shku me luftu as nja i gjall mos u ktheft se ata sjan ma shum se veq ndyrsira

 11. eeeee shiptar bre - 23:16 / 09.08.2013

  nonen juve qe komentoni kunder tyne o a kini thmi motra e vllaze e familje edhe ju jau qifsha ngoj at familje.. ka pas plot mugjahedin prej atjehit qe jon kan ne koshare kan luftu me jau shliru bothen juve ktu qe hani mutt bre

fishmedia.info:
Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit Fish Media.
Ju faleminderit për mirëkuptimin!