Kompania
0 komente
“Toyota” prodhuesi më i madh i automobilave në botë

Kompania “Toyota” në vitin 2012 u bë përsëri prodhuesi më i madh i makinave në botë.

Gjatë vitit të kaluar u shitën 9.75 milionë automjete “Toyota”, që është 22% më e lartë se ajo e vitit 2011. Prodhimi i “Toyota” në vitin 2011 u dëmtua rëndë nga fatkeqësitë natyrore në Japoni dhe Tajlandë, ku ndodhen fabrikat e kompanisë për montimin e makinave dhe prodhimin e komponentëve plotësuese.

Prodhuesi më i madh i makinave në vitin 2011 u shpall kompania amerikane “General Motors”.


Këndi i komenteve

0 Komente

fishmedia.info:
Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit Fish Media.
Ju faleminderit për mirëkuptimin!