4 komente
10 personat më të fuqishëm në planet (Video)

Në planet ka 7.1 miliardë njerëz por këta 10 janë më të rëndësishmit. Çfarë kanë të përbashkët Presidenti i SHBA-ve, Papa dhe themeluesi i Facebook? Ata janë që të tre pjesë e renditjes së njerëzve më të fuqishëm në botë për vitin 2012.

Presidenti i SHBA-ve, Barack Obama, unanimisht është zgjedhur si personi më i fuqishëm në botë për të dytin vit radhazi. Ai ishte fituesi deciziv i zgjedhjeve presidenciale në SHBA kështu që dhe për katër vitet e ardhshme ai do të jetë komandantin i ushtrisë më të fuqishme dhe vendit me superfuqi ekonomike dhe kulturore.

Njeriu i dytë në botë është edhe gruaja më e fuqishme në botë: Angela Merkel, kancelarja e Gjermanisë është ngjitur nga vendi i katërt që mbante një vit më parë. Ajo është shtylla kurrizore e Bashkimit Evropian dhe kujdeset për fatin e euros.

Në vend të tretë vjen Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin. Ai cilësohet autokrat dhe pozicionohet në këtë vend kryesisht për shkak se vazhdimisht tregon fuqinë e tij.

Pas tij vjen Bill Gates, i cili tashmë që nuk është më njeriu më i pasur në planet duhet të kënaqet me këtë pozicion.

Papa Benedikti i XVI, është i pesti pasi është lideri shpirtëror i më shumë se një miliardë katolikëve ose 1/6 të popullsisë së botës.

Pas tij vjen kreu i Rezervës Shtetërore në SHBA, Ben Bernanke. Në vend të shtatë renditet, mreti i Arabisë Saudite, Abdullah bin Abdul Aziz al Saud, kjo pasi vendi i tij ka 20% të rezervave botërore të naftës. Presidenti i Bankës Qendrore Evropiane, Mario Draghi, vjen pas tij. Në vend të nëntë është Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Komuniste në Kinë, Xi Jinping dhe në vend të 10 kryeministri i Britanisë së Madhe, David Kamerun./Shekulli/


Këndi i komenteve

4 Komente

 1. Xani - 23:19 / 06.12.2012

  E paskeni harru “Valentino Corleone” me pushtetin e tij Absolut hahahah :P

 2. mili - 00:09 / 07.12.2012

  edhe hashimin e paskan harrue hahahahhaahah

 3. drenasi - 00:24 / 07.12.2012

  edhe mua me paskan harru mem permend si njeriu ma i fuqishem ne bot para obaes a po jo

 4. aaaaaaaaaa - 07:50 / 07.12.2012

  ME I FORT SI AJE OSHT ALLAHU XH,SH

fishmedia.info:
Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit Fish Media.
Ju faleminderit për mirëkuptimin!